Tarih:

Paylaş:

Kasım Cömert Tokayev, Özbekistan’la müttefiklik ilişkilerine dair anlaşmayı onayladı

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Kazakistan, Özbekistan ile müttefiklik ilişkilerine dair anlaşmayı onayladı.

Trend’in Salı günü Akorda’ya dayandırarak verdiği habere göre, ilgili yasa Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Cömert Tokayev tarafından imzalandı.

Müttefiklik İlişkileri Antlaşması, 22 Aralık 2022 tarihinde Taşkent’te imzalanmıştı.

Belgenin amacı, Kazakistan-Özbekistan ilişkilerini yeni bir etkileşim ve ikili işbirliği düzeyine getirmenin yanı sıra iki devletin bağımsızlığının, egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmasının daha da güçlendirilmesini teşvik etmektir.

Anlaşma uyarınca Kazakistan ve Özbekistan herhangi bir blok ya da ittifaka katılmama ve diğer tarafa karşı herhangi bir eylemde yer almama taahhütlerini teyit etmektedirler.

Buna ek olarak, ülkeler karşılıklı ekonomik işbirliğini derinleştirmek, ticaret hacmini, yatırımları, girişimcilik ve diğer ekonomik faaliyetleri güçlendirmek ve arttırmak, birbirine bağlı bir ulaşım sistemi geliştirmek, iki ülke halklarının manevi ve kültürel yakınlığını korumak, bilim, eğitim, tıp, spor, kültür, turizm ve bilgi alışverişi alanlarında karşılıklı bağları derinleştirmek için uygun koşullar yaratmaktadır.

Anlaşma ayrıca tarafların sınır aşan su kaynaklarının rasyonel kullanımı, su yönetimi tesislerinin işletilmesi ve su tasarrufu sağlayan teknolojilerin uygulanması için tedbirler almasını öngören hükümler de içermektedir.

https://www.trend.az/casia/kazakhstan/3901977.html