Tarih:

Paylaş:

Tacikistan Cumhurbaşkanı, Dünya Bankası Grubu Başkanı ile bir araya geldi

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı kapsamında Dubai’de Dünya Bankası Grubu Başkanı Ajay Banga ile bir araya geldi.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Dünya Bankası’nın iklim değişikliğine uyum ve azaltım projelerinin finansmanına yaptığı önemli katkıya dikkat çekti. Rahman ayrıca kuruluşu ülkesinin ana ortaklarından biri olarak nitelendirdi ve Tacikistan ile Banka arasındaki yüksek düzeydeki etkileşimden söz etti.

Görüşme sırasında İmamali Rahman ve Ajay Banga, enerji ve su tedarikinden ekonomi ve nüfusun sosyal korunmasına kadar çeşitli alanlarda mevcut işbirliğini ele aldı. Taraflar ayrıca karşılıklı ilgi alanlarına giren diğer konularda da görüş alışverişinde bulundular.

Tacikistan Devlet Başkanı’nın konuşmasını aktaran basın servisi, “Görüşme sırasında Ulusun Lideri, Orta ve Güney Asya enerji pazarını Afganistan üzerinden birbirine bağlayan CASA-1000 iletim hattı projesinin uygulanmasına devam edilmesi gerektiğini vurguladı.” ifadelerine yer verdi.

Toplantının sonunda İmamali Rahman, Dünya Bankası Başkanını Tacikistan’ı ziyaret etmeye davet etti.

Kaynak: https://centralasia.news/25474-prezident-tadzhikistana-vstretilsja-s-glavoj-gruppy-vsemirnogo-banka.html