Tarih:

Paylaş:

ANKASAM ile Özbekistan Kalkınma Stratejileri Merkezi (DSC) Arasında Mutabakat Zaptı İmzalandı

Benzer İçerikler

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) ile Özbekistan’ın önde gelen düşünce kuruluşlarından Kalkınma Stratejileri Merkezi (Development Strategy Center/DSC) arasında 9 Temmuz 2021 tarihinde Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. İmzalanan zapt çerçevesinde Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi amaçlanmıştır.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in danışmanı Eldor Tulyakov’un başında bulunduğu DSC bünyesinde çeşitli bakanlıklarda görev yapan uzmanlar da bulunmaktadır. Tulyakov’un öncülüğündeki DSC, dünyanın birçok ülkesinden uluslararası kuruluş ve düşünce merkeziyle işbirliği mutabakatları imzalamaktadır.

Tulyakov başkanlığındaki DSC heyeti, Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında Asya kıtasını, Orta Asya’yı ve Türk Dünyası’nı yakından takip eden ANKASAM’la bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmenin ardından ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol ile DSC Başkanı Tulyakov, kurumlar arasında işbirliği geliştirmeyi amaçlayan bir Mutabakat Zaptı imzalamıştır.

Yaptıkları konuşmalarda Erol ve Tulyakov, atılan imzaların hem iki ülke hem de iki düşünce merkezi arasındaki ilişkilere katkıda bulunması temennisinde bulunmuşlardır.