ANKASAM ABD-Güvenlik Danışmanı Kadir Ertaç ÇELİK Bengütürk TV’de (01.11.2018)

Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlik hakkında değerlendirmelerde bulunan Kadir Ertaç Çelik, Yunanistan’la Türkiye arasındaki krizin bazı dönemlerde dondurulup bazı dönemlerde yeniden gündeme getirildiğine dikkat çekerek sorunların Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayandığını hatırlattı. İki ülke ilişkilerindeki en önemli sıkıntının karasuları meselesi olduğunu dile getiren Çelik ilerleyen süreçte Kıbrıs Adası’yla Yunanistan Yarımadası’nın birleştirilmesinin hedeflediğini kaydetti. Çelik, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin bir tarafı olmadığını ifade ederek kendisi için herhangi bir bağlayıcılığının olmadığını işaret etti. Diğer yandan Yunanistan’ın bir eksen oluşturarak Türkiye’yi yalnızlaştırmaya çalıştığını belirten Çelik, Atina-Ankara krizinin çatışmaya dönüşmesinin rasyonel olmadığını vurguladı. Kıbrıs jeopolitiğinde özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türkiye arasında birtakım farklılaşmaların olduğu dönemde böyle bir gelişmenin gündeme getirilmesiyle Atina’nın kendine pay çıkarmaya çalıştığını söyledi.

Kaşıkçı Cinayeti’yle ilgili son gelişmeleri ele alan Çelik, Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamalar da göz önünde bulundurulduğunda söz konusu hadisenin, hem uluslararası bir komplonun ve hesaplaşmanın hem de Suudi Arabistan’ın kendi iç dinamiklerinin bir hesaplaşmasının sonucu olarak yaşandığını dile getirdi. Çelik, Washington’un Ortadoğu jeopolitiğinden vazgeçemeyeceğini kaydederek Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bu olayın herhangi bir yerinde olduğunu sözlerine ekledi ve gelinen durumda Türkiye’nin yapabilecekleri anlamında sorumluluklarını yerine getirdiğini vurguladı.

Çelik, Türkiye’de terörle mücadele noktasında Türk güvenlik paradigmasının son dönemde değiştiğinin altını çizdi ve bu bağlamda önleyici güvenlik stratejisinin benimsendiğini söyledi. Ankara’nın Fırat’ın batısı ve doğusu meselesinde ABD’nin etkisiyle bir terör devletinin kurulmasına karşı kararlı bir duruş gösterdiğini belirten Çelik konuyla ilgili olarak “Siyaset üstü bir güvenlik meselesidir ve taviz verilmemelidir.” diye konuştu.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz