ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed AMETBEK Kanal B’de (14.06.2019)

ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed AMETBEK, 14 Haziran 2019 tarihinde Kanal B Güncel programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Konuşmasına Türkiye ve Rusya arasındaki Suriye mutabakatı ile başlayan Ametbek, durumun halen geçerliliğini koruduğunu belirtti. Rusya’nın konumunu anlamak için Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın basın toplantısında Suriye krizinde İdlib konusunun birinci derecede önemli olduğu ifadesini hatırlatan Ametbek, istikrarsızlığın ve çatışmanın var olduğunu ancak Türkiye-Rusya arasında yapılan İdlib mutabakatına sağdık kalındığını ve Suriye’de Türkiye ile işbirliğin devam edeceğini öne sürdü. Ametbek, Suriye krizinin çözümünde mutabakatın önemli olduğunu bir kez daha vurguladı.

Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendiren Dr. Dinmuhammed AMETBEK, Türkiye’nin konumunun hem bölgesel politikada hem de küresel politikada önemli olduğunun altını çizerek “Tarih boyunca Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan baskıyı genel olarak değerlendirdiğimiz de şunu fark edebiliriz: Türkiye, Rusya ile yeni bir işbirliği yaptığı dönem ABD Türkiye’ye karşı baskı uygulamış ve ya baskı dozunu arttırmıştır. Bugün, bu baskının örneklerini S-400 krizi ve Suriye konusunda görmekteyiz. Lakin Türkiye’nin eski Türkiye değildir ve taraflar bunun farkındadır.” dedi.

Sözlerine Bölgedeki bir diğer aktör olan İran’ı değerlendirerek devam eden Ametbek, İran, Rusya ve Türkiye’nin Avrasya’nın önemli ülkelerinden olduğunun vurgulayarak “Soğuk savaş öncesi bu üç ülkenin bir araya gelmesi çok zordu ama soğuk savaş sonrası özellikle 2000’li yıllar ve sonrasında karşılıklı diyalog ve iş birliğinin arttığını günümüzde görmekteyiz.” yorumunu yaptı.

S-400 krizine değinen Ametbek, Türkiye’nin en büyük zaafının “hava sahasını koruma” sorunu olduğunu ifade ederek Türkiye’nin NATO üyeliğini bununla açıklanabileceğini belirtti. Ametbek, Türkiye’nin SSCB’den hava sahasını korumak için NATO şemsiyesi altına girdiğini hatırlatarak, “Bugün gelinen noktada ABD’nin Türkiye’nin çıkarını korumadığını, bazı noktalarda çıkarlarının ayrıştığını ve Türkiye’nin tehdit olarak algıladığı gruplarla iş birliği yaptığı ortaya çıktığı için artık Türkiye bağımsız bir politika izleme eğilimi göstermiştir.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifade edişiyle ‘bu işin bittiğini’ hatırlatan Ametbek, bu durumun Türkiye’nin ABD’ye bağımlılığını azaltacağını, Türkiye’nin bölgede kendi çıkarlarını koruyabileceği duruma gelmesiyle sonuçlanacağını vurguladı.

Programın devamında Türk Dış Politikasıyla alakalı genel bir değerlendirme yapan Ametbek, “Türkiye komşu ülkeleriyle konjonktürel sebeplerinden dolayı sorunlar yaşamaktadır. Türkiye Mısır’la İsrail’le ve Suriye ile sorunlarını düzelttiği takdirde bölgedeki statüsü güçlenecektir. Diplomasinin amacı, müzakere etmektir Türkiye burada kendi çıkarlarını korumak ve stratejik hedeflerine ulaşmak için müzakerelere devam etmelidir.” dedi.  

Son olarak F-35 tartışmaları hakkında değerlendirmeler yapan Dr. Dinmuhammed AMETBEK, ABD’nin atacağı adımın önemli olduğunu ve Amerika’nın Türkiye’yi kaybetmeyi göze alabileceği sorunun sorulması gerektiğini hatırlattı. Türkiye’nin güçlenen bir konumunun olduğunu söyleyen Ametbek, Avrasya’nın da genel olarak güçlendiğini, bunun karşısında ABD’nin baskı yaparak Türkiye’nin NATO’dan çıkmasını ve ABD’den uzaklaşmasını göze alamayacağını öne sürerek sözlerini noktaladı..

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz