ANKASAM Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İMER Akit TV’de (09.01.2019)

ANKASAM Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İmer, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) esasen Suriye’de uluslararası hukuka göre meşru olarak bulunmadığını dile getirerek “ABD ya da başka bir devletin Suriye topraklarında olabilmesi için ya o devletin davet etmesi gerekir ya da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararı gerekir. Ama her ikisi de yok. Dolayısıyla ABD bölgede meşru olarak bulunmuyor.” dedi. Diğer yandan Rusya, İran ve Türkiye’nin meşru olarak bölgede var olduğunu ifade eden İmer, çünkü Suriye hükümetinin Rusya ve İran’a davette bulunduğunu Türkiye’nin ise de sınırlarını korumak, ülkeye yönelik bir terör hücumunu ve göçü önlemek için Birleşmiş Milletler (BM) tüzüğünün maddelerine dayanarak bulunduğunu belirtti.

İmer, ABD’nin terör örgütü PYD’ye DEAŞ’a karşı silahlandırdıklarını ancak DEAŞ’ın şu an zaten kaybolmuş vaziyette olduğuna dikkat çekerek “O zaman neden bir terör örgütünü bu şekilde parlatıp silah verdiniz? Bu adamlar ne yapacak? Bu bizim için bir tehdittir. Sınırımızda bizi rahatsız edecekler ve Suriye’de barışın teminine zarar vermektedirler. Zaten Suriye’de bu unsurları kabul etmediğini söyledi. ABD üstelik Kürtlerle PYD’yi eşit tutuyor. Türkiye’nin Kürtlerle bir derdi yok. Derdi terör örgütleriyle. Dolayısıyla Türk yetkililer bu ince ayrım üzerinde durmuştur.” açıklamasında bulundu.

İmer, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Türkiye’de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın’la yaptığı görüşmeden bir sonuç alması mümkün olmadığını ifade ederek ABD içinde de bir çatışma olduğunu belirtti. Bu çatışmada Trump’ın Büyükelçiliği Kudüs’e taşıyarak İsrail’deki şahin kanadın yanında yer aldığını ama son zamanlarda “Biz dünyanın jandarması değiliz.” diyerek bölgesel politikalarında değişikliğe gittiğini kaydeden İmer, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bundan memnun olmadığını söyledi. İmer, Bolton’un İsrail’e temasları kpasamında Netanyahu’ya destek verdiğini ve ondan sonra gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde ise yanlış iddialarla Ankara’nın yapmak istemediği şeyleri talep ettiğini ifade etti.

Terör örgütleri PKK/PYD’nin sözcüleri ABD askerleri gidince kapı kapı dolaşmaya başladıklarını belirten İmer, “Washington, Moskova, Paris, Şam’a gittiler. ABD ise ‘Rusya ile Türkiye’yi ve Türkiye ile Suriye’yi karşı karşıya getirmeye çalışmaktadır.” dedi.

Bundan sonraki süreçte için ABD’de yaşanan istifalar hatırlatan İmer, “Ben Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da gidici olduğunu düşünüyorum. Trump’ın istediği politikaları uygulayabilmesi için bu ağızla konuşan adamlara ihtiyacı yok.” sözlerini kaydetti. Ayrıca ABD’nin bölgeden çekileceğini söylemesi ancak daha sonra sürece yaymasına yönelik açıklamalarının güven sarstığını kaydeden İmer, Trump’ın daha tutarlı politikalar yürütmesi gerektiğini söyledi.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz