ANKASAM Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İMER Akit TV’de (14.01.2019)

ANKASAM Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İmer Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın tweet atarak Türkiye’yi tehdit etmesine yönelik gelişmelere şaşırmadığını dile getirerek, “Attığı tweet çok küstahça yapılmış bir tehdit. Türkiye’yi mahvederiz diyor.  Bir müttefikine karşı böyle bir laf edemez. Bu cevapsız bırakılamaz nitekim yetkililer cevaplarını veriyorlar.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında Türkiye’nin güneyinde bir terör koridoru kurulmasına izin verilmeyeceği yönündeki ifadeleri hatırlatan İmer, bölgesel operasyonların tam da bu nedenle yapıldığını ifade etti.

İmer, ABD’nin terör örgütüyle bu şekilde işbirliği yaparak Türkiye ile nasıl müttefik olacağı meselesinin soru işaretleri taşıdığını kaydederek Türkiye’nin sakin ve kararlı bir şekilde tavrını ortaya koyması gerektiğini söyledi.

Trump’ın bu tehdidi karşısında Türk milletinin milli duygularının ağır basacağını belirten İmer, “Bu mesaja mütekabiliyet esasına göre cevap verilmesi gerekir. Türkiye’de ABD’nin bazı üsleri var, bunları kapatırız. Müttefiklik ilişkisine uymayan davranışların cevabı budur.  O halde Rusya, İran, Irak hatta Şam’la ve Çin’le olan ilişkiler kuvvetlendirilmelidir. ABD’nin bu tavrı kendisini yalnızlaştıracaktır.” açıklamasında bulundu. İmer, Washington’un Türkiye’den özür dilemesi gerektiğinin altını çizerek bu gerçekleşmediği takdirde “Türkiye gereğini yapacaktır.” dedi ve bölgesel alternatifleri ortaya koydu. Bu bağlamda İmer “Türk Silahlı Kuvvetleri ve bizimle ittifak halinde olan güçler rahatlıkla Münbiç’i alırlar, onun doğusunda olan terör örgütü PKK/PYD’ye de gerekli dersi verirler ve Suriye ile de anlaşırlar. Dolayısıyla anayasanın da buna göre yapılması lazım. Rusya’nın da Türkiye ile ittifak içinde olmak istiyorsa Suriye’nin toprak bütünlüğünü gözetmesi gerekir.” sözlerini kaydetti.

İmer, Türkiye’nin amacının Suriye topraklarına girip orada kalmak olmadığını dile getirerek “Bizim bütün derdimiz orada bir terör devletiyle karşı karşıya olmamaktır. Aynı zamanda bize gelen göçmenlerin de kendi iradeleriyle ülkelerine geri dönmelerini sağlamak istiyoruz. Bu bölgede barış istiyoruz. Dünyada da barış istiyoruz. ABD yaptığı yanlışı kabul edip buradan dönmediği takdirde Türkiye’nin çıkarları ve ABD’nin çıkarları örtüşmediğine göre karşı karşıya gelmeleri kaçınılmaz.” ifadesinde bulundu.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz