ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL Akit TV’de (07.01.2019)

Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un İsrail temasları kapsamında verdiği mesajları değerlendirdi ve “Burada evanjelik ittifakın önemli bir diğer parçasını ya da bel kemiğini oluşturan İsrail bağlamında da Bolton diyor ki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ya da evanjelik kesim açısından Büyük İsrail Projesi (BOP) hedefine ulaşmadan bizim geri adım atmamız mümkün değil.” ifadesinde bulundu. Trump’ın aslında Rusya ve Çin’in Asya-Pasifik bağlamında çevrelenmesi ve bu bağlamda da ABD’nin Afganistan’a yerleşmek suretiyle burada yeni bir mücadeleyi başlatmak istediğini dile getiren Erol, bu politikasına karşılık Trump’ın üzerinde de ciddi anlamda bir baskı olduğuna dikkat çekti ve İsrail’i işaret etti. Bu bağlamda Erol, ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle İsrail’in bölgedeki güçlü bir müttefikini kaybetme endişesine içine girdiğini söyledi.

ABD’nin Türklerin bölgede Kürtlere yönelik bir kıyıma neden olacağı yönündeki açıklamalarını da eleştiren Erol, ABD’nin emperyal politikalar yürüttüğünü söyledi. Erol, Kürt devleti meselesinin ve katliam söylentilerinin yalan olduğunu dile getirerek Türkler ve Kürtler çatıştırılmadan BOP’un gerçekleştirilemeyeceğini kaydetti ve asıl hedefin de bu proje olduğunu belirtti.

ABD sıkıştıkları projede Türkiye’yi kendi yanlarına çekmek Bolton Başkanlığındaki ABD’li heyetin Ankara’yı ziyaret ettiğini kaydeden Erol, “Bu anlamda Washington; PYD/YPG/PKK’yı, DEAŞ’ı ve İran’ı ön plana çıkarıyor. Çünkü Türkiye’siz bir İran operasyonunun hayata geçmesi mümkün değildir. Çekilme kararıyla birlikte Türkiye, Rusya ve İran üçlüsü arasına bir soru işareti yüklenmeye çalışsa da amacına ulaşamadı. Putin’in ‘Avrasya’nın yeniden inşasında biz Türkiye ve Rusya olarak hareket edeceğiz.’ mesajı da ABD’nin politikasının netleşmesinde etkili oldu.” dedi.

Erol, şu ana kadar Türkiye’nin ABD’ye rağmen Suriye’de etkili olduğunun altını çizerek “Washington önündeki tehdidi bertaraf etmek istiyorsa akıllıca davranmalıdır.” ifadesinde bulundu.  Öte yandan ABD’nin mevcut dünya ve Türkiye gerçeklerine yönelik politikalar üretmesi gerektiğini dile getiren Erol, ABD’nin tek taraflı olarak Ankara-Washington ilişkileri inşa etmeye çalıştığını belirtti.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz