ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL K24 TV’de (17.12.2018 )

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik belli birtakım hedeflerle operasyonlar gerçekleştirdiğini ve bunların Fırat’ın doğusuna yönelik operasyondan bağımsız düşünülemeyeceğini kaydetti. Bu bağlamda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa’nın tepkilerine bakıldığında Washington’un tahmin edilebilir bir karşılık verdiğini dile getiren Erol, Beyaz Saray’ın birtakım açıklamalarla Türkiye’yi vazgeçirmek için hamlelerde bulunduğunu kaydetti. Ancak Erol, ABD tarafından bu tavrın sahaya yansımadığına dikkat çekerek böyle bir davranış karşısında ABD’nin Türkiye’yi tümden kaybedeceğini ifade etti. Bölgede Türkiye’nin haklı gerekçeleri olduğunu vurgulayan Erol, Türkiye, güneyinde terör koridoruna müsaade etmeyeceğini söyledi.

Avrupa açısından da değerlendirmelerde bulunan Erol, Türkiye-Rusya-Fransa ve Almanya’nın Dörtlü Suriye Zirvesi bağlamında bir araya gelerek hem Türkiye’nin kaygılarına hem de ortaya koyduğu tezi ve çözüm önerilerini anladığını ve Ankara’ya destek verdiğini belirtti. Diğer yandan Avrupa ile mülteci göçü üzerinden de krizin farklı bir noktaya gitmeinin önlendiğine dikkat çeken Erol, asıl çelişkili durumun ABD açısından gündeme geldiğini söyledi.  Erol, “Washington, Fırat’ın doğusundaki YPG güçlerini bir yandan terör uzantısı olarak adlandırılırken diğer taraftan da ‘Terör örgütü değildir.’ diyor. ABD’nin Suriye merkezli olarak Ortadoğu’da daha fazla zaman kaybetmek istemiyor. Dolayısıyla Suriye merkezli projelerini tamamen tasfiye etmek ve böylece Türkiye ve müttefikleriyle olan ilişkilerini dizayn etmek ve Asya-Pasifiğe yönelmek istiyor.” dedi.

Erol, Münbiç’te başlayan ve Ankara-Washington ilişkilerini sıcak bir noktaya taşıyan sürecin şu an Fırat’ın doğusu bağlamındaki krizde bir kırılma noktasına evrildiğini kaydederek Türkiye’nin ABD’ye karşı duruşu çok net olduğunu işaret etti. Ankara’nın müzakere için ABD’nin Türkiye’ye karşı kullandığı tüm unsurları FETÖ de dahil olmak üzere elinden çıkarmasını istediğini belirten Erol “Yani Türkiye çok net bir şekilde ABD’ye tarafını seç diyor.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Erol, bir başka aktör olan Erbil yönetimine rağmen ABD’nin Kuzey Irak’ı Kuzey Suriye’ye karşı kullanmaması gerektiğini ifade ederek Erbil yönetiminin konuyla ilgili tavrını daha net ortaya koyması gerektiğini ve bölge yönetimlerinin ABD’ye karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz