ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL Kanal B’de (01.11.2018)

Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Kaşıkçı olayında Türkiye’nin soğukkanlı tutumuna dikkat çekerek gelişmelerden Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) rahatsızlık duyduğunu söyledi. Türkiye’nin istihbari gücünün Washington’un oyununu bozduğunu ifade eden Erol, Son 2 yıldır Suudi Arabistan Prensi Muhammed Bin Selman’ı indirmeye yönelik suikast girişimlerinin hatırlattı ve Suud Sarayı içerisindeki statükocularla değişimciler arasındaki mücadeleyi daha da artacağını sözlerine ekledi. Erol, sürecin birtakım oldubittileri engellemeye yönelik şekilde devam ettirildiğini kaydederek “ABD’nin Türkiye-Arabistan ilişkilerini hedef aldığını vurguladı, Türkiye’nin hareketlerine karşılık Arabistan’ın verdiği cevaba bakıldığında krizin atlatılabileceği öngörüsünde bulundu.

Yaklaşan ABD seçimleri ve Trump’ın politikaları hakkında da açıklama yapan Erol, bombalı paket gönderme olaylarını ABD’nin acziyeti olarak nitelendirerek ABD Başkanı’nın kendi ülkesi içerisinde bir “11 Eylül” gerçekleştirmek suretiyle sisteme hâkim olmak istediğini dile getirdi. Erol, “Trump’ın iktidarını devam ettirmek adına yapılan eylemlerdir.” diyerek dünyanın artık bu oyunlara kanmadığını sözlerine ekledi. 

Erol’un gündemindeki bir diğer konu ise İstanbul’da gerçekleştirilen Dörtlü Zirve’ydi. Katılımcı ülkelerin, küresel kaos üzerinden kendisine alan açmak isteyen ABD’ye karşı bir araya geldiklerini ifade eden Erol, zirvenin Suriye konusunda atılan adımları tamamlayıcı mahiyette olduğunu kaydederek “İstanbul Zirvesi, Türkiye açısından hem siyasi hem de diplomatik olarak büyük bir başarıdır ve bir dönüm noktasıdır.” dedi ve tarafların krizden hareketle bir işbirliği süreci inşa etmeye çalıştıklarını belirtti.

Öte yandan Fırat’ın doğusundaki Münbiç krizini ele alan Erol, Washington’un Ankara’yı Münbiç’le oyalayıp Fırat’ın doğusunda oldubitti gerçekleştirmek istediğini ancak Türkiye’nin ABD’nin oyunlarının farkında olduğunu da sözlerine ekledi. Fırat’ın doğusunun hem ABD politikaları hem de büyük Ortadoğu’nun geleceği açısından önemine işaret eden Erol, Türkiye’nin “Güneyimde bir terör koridoru istemiyorum.” diyerek kırmızı çizgisini çok net şekilde çektiğini kaydetti.

 

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz