ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL Kanal B’de (02.01.2019)

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, 2019’da birçok sorunun cevap beklediğini kaydederek Suriye meselesinin de bunların başında geldiğini söyledi. Erol, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) asıl hedefinin Asya-Pasifik’te olduğunu ve bu bağlamda da Afganistan üzerinden Güney ve Orta Asya’ya yönelmek istediğini kaydederek böylece Çin ve Rusya’yı çevrelemeyi amaçladığını dile getirdi. Dolayısıyla Washington’un Suriye’de ısrarcı olmayacağının sinyallerini verdiğini belirten Erol, “DEAŞ unsurlarını Afganistan’a sev etmek suretiyle bu mesajı vermeye başlamıştı.” dedi.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının eleştirildiğini hatırlatan Erol, Önümüzdeki süreçte ABD Başkanı Donald Trump’ın doğru söyleyip söylemediği net bir şekilde anlaşılacaktır.” dedi ve Trump’ın çekilme kararından sonra Türkiye’nin bölgede operasyonu nasıl yapacağıyla ilgili soru işaretleri taşıdığını ifade ederek Ankara’nın açıklamalarını dile getirdi. ABD’nin bölgesel projelerini iki terör örgütü üzerinden gerçekleştirmeyi hedeflediğini ve bu bağlamda Türkiye’nin bölgeyle ilgili çözüm önerilerine sıcak bakmadığını savunan Erol, terör örgütleri DEAŞ ve PKK’nın Washington tarafından müttefik alındığını kaydetti.

Ayrıca Türk heyetin Moskova’da endişeleri büyük ölçüde giderdiğini belirten Erol, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de 2019 yılbaşı mesajında Avrasya’da işbirliği ve ortak iradenin süreceği mesajını dile getirdi. Ayrıca Rusya’nın mümkün mertebe dip yapmış bir Türkiye-ABD ilişkisi beklediğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Erol, Kaşıkçı meselesinin 2019’da da konuşulacağını ifade ederek Suud Sarayı’nda taşların yerinden oynadığını söyledi ve birtakım tasfiyelerin ve komploların süreceği öngörüsünde bulundu. ABD ile ilişkilerini sürdürdüğü müddetçe Arabistan’da istikrarsızlığın süreceğini kaydeden Erol, Türkiye ile Arabistan arasında da bir kopma beklemediğini söyledi.

Erol, ABD’nin hızlı şekilde zaman telafisini yapması gerektiğini söyleyerek Washington’un askeri varlığının da tehdit altında olduğunu kaydederek Pakistan, Çin, Rusya ve İran’ın da Afganistan’a yerleşeceğini söyledi. “Kuşkusuz Türkiye de Afganistan’da Türk ve Müslüman soydaşlara yönelik katliamların önüne geçme noktasında etkili olmak için çabalamaktadır.” diyen Erol, Taliban’ın da gittikçe güçlendiğini altını çizdi.

Erol, Trump’ın Irak ziyaretini de değerlendirerek ABD Başkanının “Irak bizimdir.” mesajı verdiğini söyledi. Ayrıca bu mesaj verilse bile ABD’nin ırakta kendi güvenliğini sağlamaktan aciz olduğunu ifade eden Erol, bunun çelişkili bir durum oluşturduğunu belirtti.

Doğu Akdeniz’le ilgili olarak Rusya’nın Yunanistan’a ayağını denk al mesajı verdiğini kaydeden Erol,  Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ihtiyacı olan dengenin Rusya olduğunu dile getirdi.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz