ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL TRT Haber’de (23.01.219)

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL’un “Afganistan” hakkındaki değerlendirmeleri 23.01.2019 tarihinde “Bir yanda savaş diğer yanda kuraklık Afgan halkını göçe zorluyor” başlığıyla TRT Haber’de yayınlanmıştır.

Detaylara ulaşmak için tıklayınız.

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Son dönemde 1,5 milyon kadar Afgan mültecinin İran üzerinden Türkiye giriş yapacağını ve istikameti doğrudan doğruya Avrupa’ya ve Almanya vereceğinin gündeme geldiğini ifade ederek bunların önemli bir kısmının şu an Türkiye’nin Doğu Anadolu sınırında yer almaya başladıklarına dikkat çekti.

Diğer yandan Erol, Afganların Pakistan ve İran gibi ülkelerde de tam anlamda mülteci gibi yaşayamadıklarını söyleyerek çok ciddi sıkıntılar olduğunun altını çizdi. Özellikle İran’da birtakım baskılara yönelik haberlerin sıklıkla basında yer aldığını vurgulayan Erol, “Afganların bir kısmının vatandaşlık ya da pasaport karşılığı veya paralar karşılığında İran’ın Suriye’de vekaleten yürüttüğü savaşta vekil savaşçı olarak kullanılmaya çalışıldığı, Fatimün Zeynebiün tugaylarına görev verildiği görülüyor.” sözlerini kaydetti.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz