ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL TV 5’te (15.11.2018)

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Kaşıkçı Cinayeti’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu olayda hem Türkiye’nin hem de Suudi Arabistan’ın hedef alındığını dile getiren Erol, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in açıklamasını hatırlatarak aslında Kaşıkçı üzerinden Riyad siyasetinin ve Muhammed bin Selman’ın (MbS) hedef alındığını kaydetti. Bu bağlamda Erol, “Öncesi itibariyle MbS’ye suikast girişimleri ve saray darbeleri olmuştu. Şimdi Kaşıkçı üzerinden prense bir operasyon çekiliyor.” sözlerini kaydederken diğer yandan da Suudi Arabistan’ın kendi içinde bir kriz ve yaşadığına işaret etti. Bir süredir saray içinde gerçekleşen mücadele, aktörler ve arkasındaki güçler bağlamında Suudi Arabistan’ın yeniden dizayn edilmeye çalışıldığını ifade eden Erol, “Burada hedef Suudi Arabistan ve Muhammed bin Selman’dır.” dedi.

Erol, Türkiye’ye açısından bakarak söz konusu hadisenin Ankara ve Riyad arasındaki ilişkilerin krize sürüklenmesi için atılmış bir adım olduğunu kaydetti. Ancak Türk istihbaratının konuyla ilgili birtakım kanıtlar elde etmek suretiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) oyununu bozduğunu belirten Erol, “Washington için geriye tek bir yol kalıyor o da Arabistan’ın kendi içinde bir kriz çıkarmaktır.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Mısır’da Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi’nin askeri darbesiyle başlayıp Türkiye ve Arabistan’ı karşı karşıya getirmeye çalışan birtakım çalışmalar olduğunu söyleyen Erol, buna benzer bir girişimin de Katar-Suudi Arabistan gerginliğinde oluşturulmak istendiğine dikkat çekti. Erol, krize neden olacak son gelişmenin ise Kaşıkçı hadisesi üzerinden planlandığının altını çizerek Türkiye’nin en başından beri oldukça temkinli şekilde yaklaştığını ve başarılı bir kriz politikası izlediğini kaydetti.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz