ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL Kanal B’de (01.02.2019)

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Venezuela’daki olayları “yakın çevrede güç mücadelesi” olarak değerlendirerek Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Soğuk Savaş sonrası dönemde Küba sonrası ilk defa ciddi bir meydan okumayla karşı karşıya kaldığını söyledi ve Venezuela’nın bu anlamda öneminin arttığını dile getirdi. Söz konusu durumu tek kutuplu dünya ile çok kutuplu dünyanın yeni mücadele alanı olarak açıklayan Erol, “Latin Amerika aynı zamanda darbeler tarihine işaret eden bölgedir ama Washington ilk defa bu kadar hem de bir başkanın ağzından, doğrudan doğruya darbe dedi. ABD artık eskisi gibi operasyon yapabilme kabiliyetine sahip değil ve Rusya’nın burada vermiş olduğu tepki de ABD’ye ‘Dikkatli ol.’ noktasında verdiği mesaj da ABD’nin bu işi rahatlıkla yapamayacağına ve bölgede yeni bir vekaleten savaşın artık hayata geçtiğine dair önemli bir mesajı içeriyor.” dedi. ABD’nin değerleri bağlamında düşünüldüğünde düne kadar hep sandığa işaret eden, sandık üzerinden sonuçlar alınmasını söyleyen Washington’un bugün, ‘Sandık değil silah.’ dediğini kaydeden Erol Batı’nın ve ABD’nin başarısız olduğunu ifade etti.

Erol, Avrupa Birliği’nin (AB) Juan Guaido’ya karşı tutumunu ikiyüzlü bulduğunu belirterek “Bugün Latin Amerika kendi ayakları üstünde durabilirse hem Avrupa’yı hem de ABD’yi bölgeden uzaklaştırma ya da onlarla daha dengeli, daha olması gereken bir ilişki tarzını geliştirme düşüncesi var. Ama buna müsaade etmiyorlar.” açıklamasında bulundu ve ABD’nin amacının tekrar oradaki millileştirme sürecine son verip, istedikleri şekilde Venezuela petrolünü kullanmak olduğunu belirtti.

Venezuela’nın Suriye gibi bir iç kaosa sürüklenmek istendiği yönündeki iddialara da değinen Erol, bu konuda ABD’nin devletlere “başarısız devlet” diyerek müdahale ettiğini söyledi. Aynı bahaneyi meşruiyet yaratmak için bu sefer yakın çevresinde yaratmaya çalıştığını, ancak dünyanın artık buna kanmadığını kaydetti. ABD’nin yakın çevresi itibariyle yediği büyük darbenin Küba’ya müdahale edememesi olduğunu söyleyen Erol, Küba ile başlayan bir süreç olduğunu ve Rusya’nın bu konuda şakasının olmadığını belirtti. Erol, Venezuela’nın, ABD karşısındaki ittifak için önemli bir test alanı olduğunu ekleyerek “Burada İran ve benzerlerinde olduğu gibi bir duruş sergileyebilirlerse Washington burada politikalarını tekrar gözden geçirmek zorunda kalacak, aksi takdirde buradan aldığı cesaretle yakın çevresindeki problemleri halledip hızlı bir şekilde diğer yakın çevrelere yönelecek” dedi. Venezuela’yı destekleyen ve karşısında duran ülkeler konusunda ise Erol, “Haritaya baktığımız zaman, dünya çok net bir şekilde ikiye bölünmeye çalışılıyor.” yorumunda bulundu.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz