ANKASAM Think Tank ABD-Güvenlik Danışmanı Kadir Ertaç ÇELİK Ulusal Kanal’da (03.05.2019)

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi ABD-Güvenlik Danışmanı Kadir Ertaç ÇELİK Ulusal Kanal’a verdiği röportajda dış politikaya dair değerlendirmelerde bulundu.

Çelik, ABD’nin 2 Mayıs 2019 tarihi itibariyle İran’la petrol ticareti yapan ülkelere uyguladığı muafiyeti kaldırmasıyla alakalı olarak “Yaptırımların sadece İran boyutunda olmadığını, ekonomik ve politik araçlar üzerinden Türkiye’ye de baskı yapıldığını görmekteyiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Söz konusu durumun temelinde Ortadoğu jeopolitiğinin yeniden dizaynıyla yaptırıma dahil olmayan ülkelerle konsolidasyon süreci uygulayarak ABD’nin küresel sistemde İran’ı merkez alan bir operasyon yürütmesinin yer aldığını ifade eden Çelik, “Türkiye’nin bu dönemde kendi menfaat ve çıkarları doğrultusunda milli güvenliğini ihlal etmeyecek kararlar geliştirmesi gerekmektedir. Nitekim Astana Süreci’yle beraber Türkiye Rusya ve İran’la iş birliği yürütmektedir. Bu bağlamda Türkiye’nin; İran’la olan sınır ticaretini, İran’ın Orta Asya’ya ulaşımı açısından ve Hazar konusu ve Suriye’deki iş birliği sürecindeki önemini düşünerek bu dönemi yumuşak bir şekilde yönetmesi gerekmektedir.” dedi.

Değerlendirmede Rusya ve Çin’in de bu dönemde uygulayacağı politikaların ciddi önem arz ettiğine değinen Çelik, yaptırımların bu ülkeleri de etkilediğini vurgulayarak ABD’nin son dönemdeki dış politika hamlelerini şu şekilde yorumlamıştır: “ABD’nin son dönem politikasına bakıldığında ve bölgesel gelişmeler takip edildiğinde söz konusu ülkenin Kuşak-Yol Girişimi güzergahları üzerinde bir istikrarsızlaştırma süreci yarattığı görülmektedir. Buna karşılık aktörlerin karşı bir hamle olarak Sadabad Paktı Ruhu’nu andıran yeni bir oluşum tesis edilebilir.”

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz