ANKASAM Think Tank ABD-Güvenlik Danışmanı Kadir Ertaç ÇELİK Ulusal Kanal’da (05.05.2019)

Tel Rıfat’ta yaşanan son gelişmeler kapsamında değerlendirmelerde bulunan ANKASAM ABD-Güvenlik Danışmanı Kadir Ertaç Çelik, Türkiye’nin milli güvenliği artık sınırlarının ötesinden tehdit edilmekte bu nedenle Türkiye de “önleyici bir güvenlik yaklaşımı” ile meseleleri ele almaktadır açıklamalarında bulundu. ABD’nin, PKK’yı terör örgütü olarak tanımlarken PYD/YPG için terör örgütü ifadesi kullanmadığının altını çizen Çelik, bunun Türkiye’nin nasıl bir tehditle yüzleştiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Türkiye’nin bölgedeki rolünün önemine dikkat çeken Çelik; “Türkiye esasında sadece asimetrik savaş noktasında bir terör örgütüyle mücadele etmekten ziyade küresel bir hesaplaşmanın merkezinde yer almakta ve bu noktada hem kendi milli güvenliği hem de bölgesel güvenlik açısından inisiyatif almaya çalışmaktadır.” dedi.

Açıklamalarında güvenli bölge tartışmasına da değinen Çelik, bu noktada halen bir kafa karışıklığı bulunduğunu, ABD ve Türkiye’nin güvenli bölge anlayışlarının aynı olması gerektiğini vurguladı. Çelik, güvenli bölgenin tesisinden sürecin işlemesine kadar Türkiye’nin orada merkezi bir aktör konumunda yer almasının Türkiye’nin güvenli bölge konusunda diretmesi gereken en önemli mesele olduğunu ifade etti. Bu bağlamda, eğer burada farklı mekanizmaların işletilmesi suretiyle Türkiye baypas edilirse orta veya uzun vadede Türkiye için iç açıcı olmayan senaryoların ortaya çıkabileceğini açıklamalarına ekledi. Çelik, güvenli bölgenin hukuki sistematiğinin iyi oluşturulması ve tarafların kafalarda soru işareti bırakmayacak ve yoruma açık olmayacak şekilde bu bölgeyi tesis etmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca, bölgede mutlaka Türkiye’nin iradesinin dikkate alınmasının ve Türkiye’nin karar alıcı bir aktör olarak rol almasının önemini vurguladı.

İran’a yaptırım konusunda da açıklamalarda bulunan Çelik, Türkiye’nin muaf tutulan ülkelerden birisi olduğunu bunun gerekçesinin ise İran’a yaptırım uygulaması halinde Türkiye’nin İran’dan daha olumsuz yönde etkileneceğinden kaynaklandığını söyledi. Ayrıca Çelik, Türkiye’nin keskin taraf olmaktan ziyade dengeli bir politika izlemesi gerektiğini çünkü İran’ın yıkılmasının ya da istikrarsız bir İran yönetiminin Türkiye’nin çıkarlarıyla örtüşmediğini ifade etti. Çelik, çok kutuplu sistem ABD’nin çıkarlarıyla örtüşmediği için Amerika çatışma yöntemini kullanarak uluslararası sistemi yeniden dizayn etmeye çalışmaktadır ifadelerinde bulundu. Türkiye’nin de bu noktada tercihe zorlandığını belirten Çelik, Türkiye’nin en rasyonel tercihinin küresel güç odaklarının vekil aktörü olmaktan ziyade milli bir dış politikayla bölgesel gerçekliğe uygun pragmatik ve rasyonel tercihlerde bulunması olacağının altını çizdi. Çelik sözlerine “Bölgenin istikrarı, bölge devletlerinin güvenliği ve istikrarı anlamına gelmektedir.” cümlesiyle son verdi.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz