ANKASAM Think Tank Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed AMETBEK Kanal B’de (26.04.2019)

ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed AMETBEK, Türkiye-Rusya arasında S-400 sürecinde yaşanan gelişmelere ilişkin: “Teorik olarak her ülke kendi hava sahasını savunma hakkına sahiptir ve bu konuda istediği ülkeden alışveriş yapabilir. Ama belli uluslararası örgütlere üye olduğunuzda diğer üyelere danışmanız gerekir. Türkiye bir NATO üyesidir ancak NATO Türkiye’nin hava sahası güvenliğini sağlamak bir yana, Türkiye’nin Patriotlarla ilgili isteğini hep reddetmiştir. Bu durumda Türkiye’nin önce Çin’den sonra Rusya’dan böyle bir sistemi satın alma meşru hakkı ortaya çıkmıştır. Çin’de S-400’lere benzer bir sorun yaşanmıştı ancak Türkiye orada bir adım geri atmıştı. Rusya’ya baktığımızda ise artık imzalar atılmış, süreç başlamış, son noktaya gelinmiş. Bu durumda ABD başta olmak üzere NATO’lu müttefiklerin Türkiye’nin haklarına itiraz etmesi doğru değildir.” açıklamalarında bulundu.

S-400 sorununun ülkeler arası ilişkilere etkisi açısından değerlendirilmesine ilişkin olarak teknik olarak ya da uluslararası hukuk açısından ortada bir sorun olmadığını söyleyen Ametbek, Türkiye’nin konumunun önemli olduğunu ve ABD’nin Türkiye üzerindeki nüfuzunu kaybetmekte olduğunun farkında olduğunu belirtti. Ametbek, ABD ve NATO’nun bir diğer gerginlik sebebinin ise S-400’lerin NATO’daki sistemlerler uyumsuzluk sorunu olduğu da sözlerine ekledi. Bu sürecin Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşması yorumuna cevaben, Türkiye’nin Batı’dan uzaklamadığını aksine Batı’nın Türkiye’den uzaklaştığını ifade eden Ametbek, Türkiye’nin müttefikleriyle daima uyumlu çalıştığını, NATO çerçevesinde kendi görevlerini hep yaptığını ancak Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda Batılıların müttefiklik görevini yerine getirmediğini cümlelerine ekledi.

Ametbek, Suriye’de barışa yaklaşıldıkça Astana Süreci’nin öneminin daha da artacağını vurguladı. Irak ve Lübnan’ın gözlemci statüsünde Astana formatına davet edilmesi hakkında Rusya’nın bu formatı bölgesel bir format haline getirerek ABD-İsrail karşıtlığı algısına son vermek istediğini ve Arap ülkelerinin bulunmasının bölgesellik vurgusunu artıracağını ifade etti.

Ametbek, Çin’in Kuşak ve Yol girişiminin ikinci uluslararası forumunda Çin liderinin açıklamalarına ilişkin olarak: “Çin, gelecek dünya düzeninde önemliyim diyor. Aslına bakılırsa Özellikle Trump’un başa gelmesinden sonra ABD uluslararası hukuk konularında oyun bozucu rol oynamaya başladı. Böyle bir durumda başka birinin sorumluluk alarak ortaya çıkması lazım. Bunu da Çin yapmak istiyor. Kuşak-Yol Projesi Çin’in Batı’ya doğru açılan büyük bir projesidir.” dedi.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz