ANKASAM Think Tank Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan BAŞARAN Bengütürk TV’de (10.05.2019)

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan Başaran 10 Mayıs 2019 tarihinde Bengü Türk kanalında yayınlanan Günün Raporu programında dış politikada yaşanan güncel olayları değerlendirdi. İlk olarak terörle mücadele konusuna değinen Başaran, Amerika Birleşik Devletleri’nin terör örgütleri ile olan ilişkisinin ve özellikle PKK’nın Suriye kolu olan PYD’yi vekalet savaşçısı olarak değerlendirmesinin Türkiye’yi direkt olarak etkilediğini belirterek Türkiye üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığını öne sürdü. Tel Rıfat’ta terör örgütünün devlet kurma çabalarının devam ettiğini ve bunun dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerektiğini de belirten Başaran, Türkiye’nin terör örgütü karşısındaki kararlığını devam ettirmesi gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’li mevkidaşıyla gerçekleştireceği telefon görüşmesini de yorumlayan Başaran, Amerika’nın Türkiye’yi özellikle S-400 konusunda ikna etmeye çalıştığını; lakin Türkiye’nin algıladığı tehdidin yönünün değişmesi nedeniyle Ankara’nın karar değiştirmeyeceğini iddia etti. S-400 konusunun bir egemenlik meselesine dönüştüğünü de belirten, Türkiye’nin bu noktada kararlılığını sürdüreceğini dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşanan hükümet krizine de değinen Başaran, koalisyonun istikrarsızlık yarattığını; ancak KKTC’nin bu süreci aşacağını ve Türk dış politikasındaki milli yönelimlerin adaya da yansıyacağını ifade etti.

Programın son kısmında Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini de yorumlayan Başaran, Reform Eylem Grubu Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği “Türkiyesiz bir Avrupa Birliği düşünülemez.” ifadesinin çok doğru olduğunu; ancak AB’ye dahil olması halinde Türkiye’nin sahip olduğu nüfusuyla Avrupa Parlamentosu’nda çok etkili olacağını ve yönlendirici aktör haline gelebileceğini vurgulayan ve bu nedenle de AB’nin üyelik meselesine gönülsüz olduğunu belirtti.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz