ANKASAM Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan BAŞARAN Kanal B’de (05.07.2019)

5 Temmuz 2019 tarihinde Kanal B’de yayınlanan “Güncel” programına konuk olan ANKASAM Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan Başaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G-20 Zirvesi’ndeki temaslarını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmelerinin ustalıkla planlanmış bir diplomasi başarısı olduğunu ifade eden Başaran, Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’la görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’le görüştüğünü hatırlatarak, Türkiye’nin dış politika anlayışındaki çok yönlülük anlayışının zirvedeki temaslara da yansıdığını söyledi.

Erdoğan’ın Çin ziyaretini de yorumlayan Başaran, Türkiye ile Çin arasındaki ticari ilişkilerde bir dengesizlik durumunun söz konusu olduğunu ve bu dengesizliğin ihracatla kapanmasının mümkün olmadığını ifade etti. Bu kapsamda Başaran, Erdoğan’ın ziyareti esnasında bu konunun gündeme geldiğini ve ticari ilişkilerde bir denge durumunun yaratılabilmesi için Çinli iş insanlarının Türkiye’ye yatırım yapmaya davet edildiğini iddia etti. Erdoğan’ın Çin ziyaretindeki bir diğer konunun da Kuşak-Yol Girişimi olduğunu ifade eden Başaran, Türkiye’nin söz konusu proje açısından kilit bir konumda olduğuna dikkat çekti.

ABD ile İran arasındaki gerilimi de değerlendiren Başaran, Washington yönetiminin mevcut şartlarda İran’a savaş açabilecek meşruiyete sahip olmadığının altını çizdi. Trump yönetiminin politikalarını, bu meşruiyet aracını elde etme girişimi olarak tanımlayan Başaran, ABD’nin İran’ı savaş gerekçesi olabilecek büyük bir hata yapmaya zorladığını öne sürdü.

Filistin Meselesi’nin çözümü hususunda gündeme gelen Yüzyılın Anlaşması planına da değinen Başaran, Washington yönetiminin önerisini, Filistin mücadelesini parayla satın alma girişimi olarak nitelendirdi.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz