Tarih:

Paylaş:

ANKASAM Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan BAŞARAN Bengütürk TV’de (06.07.2019)

Önerilenler

6 Temmuz 2019 tarihinde saat 14:00-15:00 ve 18:00-19:00 arasında Bengütürk Tv’de yayınlanan “Türk Dünyası’nda Bu Hafta” isimli programa katılan ANKASAM Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan Başaran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) topraklarına düşen Rus yapımı S-200 füzesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Taşkent’e düşen füzenin daha önce Kilis’e düşen füzelerle aynı cins olduğunu ve bu nedenle de füzenin Suriye’den fırlatıldığının tespit edilebildiğini belirten Başaran, söz konusu olayın Şam-Tel Aviv gerilimi çerçevesinde İsrail uçaklarını hedef alarak ateşlenen bir füzeden kaynaklandığını ifade etti. Bu bağlamda Başaran, olayın kaza olabileceğini; ancak İsrail’in elektronik harp yöntemlerine başvurarak KKTC üzerinden Suriye ile Türkiye arasındaki gerilimi de arttırmak isteyebileceğini belirtti. İsrail’in elektronik harp yöntemleriyle füzelerin hedeflerini değiştirebilecek teknolojiye sahip olduğunu dile getiren Başaran, “İsrail’in Doğu Akdeniz’de kurulan Türkiye karşıtı ittifakın bir parçası olduğu biliniyor. Bu noktada Ankara, Şam’la bir kez daha karşı karşıya getirilerek dış politika anlamında iki farklı cepheye yöneltilmeye çalışılıyor olabilir.” dedi.

Bahsi geçen olayın kaza mı yoksa bir sabotaj mı olduğu sorusuna kesin bir yanıt vermenin mümkün olmadığını da vurgulayan Başaran, bu olayın Akdeniz’de hava savunma sistemlerine duyulan ihtiyacı gözler önüne serdiğini ifade etti. Türkiye’nin ve KKTC’nin savunma ihtiyacının giderilmesi hususunu da yorumlayan Başaran, mevzubahis olay vesilesiyle Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini satın alma kararının öneminin daha iyi anlaşıldığını öne sürdü.

Son olarak Kıbrıs Adası’nın jeopolitik önemine vurgu yapan Başaran, adanın tarih boyunca ticaret yollarının üzerinde yer aldığını, günümüzde de hem hidrokarbon rezervleri açısından hem de Ortadoğu’ya ulaşma imkânı sağlayan bir konuma sahip olması bakımından son derece stratejik bir konumda olduğunu söyledi. Bu nedenle Türkiye’nin adadaki varlığını sürdürmesi gerektiğini ifade eden Başaran, “Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ifade etti. Adadaki bir sorunda, Türk jetlerinin KKTC’ye ulaşması birkaç dakikayı geçmiyor. Ancak Türkiye, sembolik olarak bile olsa, adadaki varlığını göstermelidir. Bu sebeple de KKTC topraklarında hava ve deniz üslerinin kurulması yerinde bir hamle olabilir.” dedi.