ANKASAM Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan BAŞARAN Bengütürk TV’de (12.10.2018)

Rahip Andrew Brunson’un 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Başaran, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin bir ABD vatandaşını casusluk faaliyetlerinde bulunduğu iddiasıyla yargıladığını ve bu yargılama sonucunda mahkum ettiğini ifade ederek süreci önemli bulduğunu belirtti. Ayrıca Ortadoğu merkezli gelişmelere de değinen Başaran, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Irak ziyaretini değerlendirdi.

Irak’ta yeni bir hükümetin kurulduğunu ve ülkenin ABD-İran rekabeti nedeniyle yıprandığını söyleyen Başaran, Irak’ın içinde bulunduğu jeopolitik sıkışmışlığı aşabilmek için üçüncü bir aktöre ihtiyaç duyduğunu ve bu aktörün de Türkiye olabileceğini söyledi. Bu bağlamda Başaran, Ankara ile Bağdat arasındaki ilişkilerin gelişmesinin Irak’ın bağımsızlığına katkı sağlayacağını ifade etti.

Son olarak 27 Ekim 2018 tarihinde Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa’nın devlet başkanları düzeyinde katılım sağlayacağı Suriye konulu İstanbul Zirvesi’ni yorumlayan Başaran, zirveye İran ve ABD’nin davet edilmemesine dikkat çekerek Suriye’de Türkiye’nin rolünü merkezileştiren yeni bir sürecin başlayabileceğini belirtti. Bahse konu olan sürecin bölgesel düzeyde ABD gücünü dengelemeye katkı sağladığını vurgulayan Başaran, zirveye katılan aktörlerin çok kutuplu yeni bir dünya düzeni inşa etmek ve bu düzende birer kutup olarak yer almak istediklerini öne sürerek söz konusu zirvenin küresel etkilerinin de olabileceği öngörüsünde bulundu.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz