ANKASAM Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan BAŞARAN Bengütürk TV’de (25.01.2019)

ANKASAM Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan Başaran, uluslararası politikada meydana gelen güncel gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu ve son günlerin sıcak gündemi olan Venezuela’daki darbe girişimine dedğindi. Söz konusu ülkede % 1 milyon gibi uçuk bir enflasyonun gözlemlendiğini, artan hayat pahalılığına bağlı olarak ilaç ve gıda gibi temel ihtiyaçlara ulaşmada sorunlar yaşandığını ve bebek ölümlerinde ciddi artış gözlemlendiğini belirten Başaran “Tüm bu tablo fakirleşen Venezuela halkının isyana teşvik edildiğini gösteriyor. Burada sorulması gereken soru, bahsi geçen ülkedeki yoksulluğun Nicolas Maduro ve ekibinin ülke yönetimindeki başarısızlığından mı; yoksa Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere, Batılı devletler tarafından uygulanan yaptırımlardan mı kaynaklandığıdır.” diyerek meselenin dış boyutuna dikkat çekti. Başaran, kendisini Venezuela Devlet Başkanı olarak ilan eden Juan Guaido’yu cesaretlendiren önerinin de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’ten geldiğini hatırlatarak “Son seçimleri, katılım oranı üzerinden gayrımeşru ilan etmek istiyorlar. Oysa Avrupa ülkelerindeki seçimler incelendiğinde de benzer katılım oranları göze çarpıyor.” açıklamasında bulundu. ABD’nin Venezuela halkının fakirleşmesinin başlıca sorumlusu olduğunu öne süren Başaran, Washington yönetiminin seçilmiş hükümeti yok sayarak darbe çığırtkanlığı yaptığını belirtti.

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova ziyaretini de değerlendiren Başaran, yapılan görüşmelerin odak noktasının Suriye merkezli gelişmeler olduğunu vurgulayarak terör örgütü PYD-YPG konusunda Ankara ile Moskova arasında önemli farklılıklar bulunduğunu iddia etti. Putin’in PYD konusu üzerinden Ankara ile Şam’ı diyalog kurmaya zorladığına dikkat çeken Başaran, Türkiye’nin Esad rejimiyle iletişim kurmama hususundaki kırmızı çizgisini koruduğunu söyledi.

Son olarak ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Türkiye ziyaretine de değinen Başaran, Ankara-Washington hattında ciddi gerilimler yaşandığını; ancak her şeye rağmen diplomasi kapısının da kapatılmadığını ifade etti. Başaran’a göre Türkiye, çok yönlü bir dış politika uyguluyor. Bu da hem Washington’a hem de Moskova’ya karşı elinin güçlü olmasını sağlıyor.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz