ANKASAM Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan BAŞARAN Kanal B’de (08.11.2018)

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen ara seçimleri yorumlayan ANKASAM Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan Başaran, ABD Senato üyelerinin yüzde 35’inin ve Temsilciler Meclisi üyelerinin de tamamının yenilendiğini dile getirerek Trump’ın Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğü kaybettiğini; ancak senatoda güçlendiğini hatırlattı. ABD seçimlerinde ortaya çıkan tablodan halkın cumhuriyetçilere ve özel olarak da Trump’a karşı tepkili olduğunun anlaşıldığını kaydeden Başaran, Trump’ın ikinci dönem devlet başkanı olması ihtimalinin zorlaştığını söyledi.

Seçim sonuçlarından hareketle, önümüzdeki süreçte Washington’un nasıl bir politika izleyeceğini değerlendiren Başaran, Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki farklılığın altını çizerek vekillerin uzlaşmama eğilimlerini sürdürmeleri halinde tarafların birbirlerini sıkıştıracaklarını ve bu durumun da gerilimlere yol açacağını öne sürdü.

Ayrıca ABD’nin PKK terör örgütü ve bu örgütün Suriye kolu olan PYD!yle ilişkisini de yorumlayan Başaran, ABD’nin terör örgütü PKK liderlerinin başına ödül koymasını, Washington’un  Ankara’yı Fırat’ın doğusuna operasyon  yapmaktan vazgeçirmek için attığı bir adım olarak nitelendirdi. İki ülke arasında çözülmeyen birçok konu olduğunu belirten Başaran, ABD’nin Münbiç’te Türkiye’yi oyaladığını; ancak Türkiye’nin oyuna gelmeyerek dikkatli adımlar attığını ifade etti.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz