Tarih:

Paylaş:

Kuzey Kore dünya genelindeki bazı diplomatik temsilciliklerini kapattığını açıkladı.

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Üç yıldan fazla süren sıkı tecridin ardından Kuzey Kore kısa süre önce üst düzey diplomatik görüşmeler yapmaya ve uluslararası etkinliklere katılmaya yeniden başladı. Ancak tam da diplomasinin hız kazanması beklenirken, ülke bazı dış temsilciliklerini kapatmaya başladı.

Kuzey Kore hükümeti Uganda, Angola, İspanya ve Hong Kong’dan çekilme niyetinde olduğunu doğruladı ve liste muhtemelen büyüyecek. Japon Yomiuri gazetesi Kuzey Kore’nin bir düzine kadar diplomatik temsilciliğini kapatmayı planladığını bildirdi.

Uzmanlar bunun başlıca nedenleri olarak uzun süreli uluslararası yaptırımlardan kaynaklanan ekonomik zorlukları ve Covid-19 dönemindeki tecriti gösteriyor ancak kapanışlar aynı zamanda Kuzey Kore’nin dış politikasında Moskova ve Pekin ile ilişkilerine daha fazla odaklanan olası bir değişikliğe de işaret ediyor.

Geçtiğimiz ay Uganda ve Angola’daki yerel medya Kuzey Kore büyükelçiliklerinin kapanacağını bildirmişti. Uganda’da yayımlanan Independent gazetesi Kuzey Kore Büyükelçisi Jong Tong Hak’ın “Kuzey Kore, ülkenin dış kurumlarının verimliliğini arttırmak amacıyla Afrika’daki büyükelçilik sayısını azaltmak için stratejik bir önlem aldı” şeklindeki sözlerini aktardı.

Kuzey Kore’nin devlet tarafından işletilen Kore Merkez Haber Ajansı, iki Afrika ülkesindeki büyükelçilerin ilgili devlet başkanlarına bir “veda ziyareti” gerçekleştirdiğini doğruladı.

Avrupa’da ise İspanya Halkları Komünist Partisi, Madrid’deki Kuzey Kore büyükelçiliğinin ABD öncülüğündeki yaptırımlar kapsamında “kurumlar, ticari ve kültürel kuruluşlarla karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler geliştirememesi” nedeniyle kapatıldığının kendilerine bildirildiğini açıkladı.

Geçen hafta da Çin Dışişleri Bakanlığı Kuzey Kore’nin Hong Kong’daki başkonsolosluğunun kapatıldığını doğruladı ve Pekin’in bu karara “saygı duyduğunu” söyledi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı kapatmalarla ilgili olarak Kuzey Kore’nin ekonomisinin “geleneksel olarak dost olduğu ülkelerle asgari diplomatik ilişkileri bile sürdüremeyecek” kadar zorlandığını söyledi.

2016’daki ilticasına kadar Kuzey Kore’nin Birleşik Krallık Büyükelçi Yardımcısı olarak görev yapan iktidardaki Halk Gücü Partisi’nin Güney Koreli milletvekili Tae Yongho, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, Sovyetler Birliği’nin çöküşünü takip eden 1990’lardaki ekonomik krizden bu yana Kuzey Kore dış temsilciliklerinin ilk kez toplu olarak kapatıldığını söyledi.

https://www.npr.org/2023/11/06/1210830416/north-korea-says-it-is-closing-some-diplomatic-missions-around-the-world

Abdul Rahim QAYYUMI
Abdul Rahim QAYYUMI
2013 yılında Balkh Üniversitesi Hukuk ve Siyaset Bilimi Fakültesinde Siyaset Bilimi Bölümünden mezun oldu. Akademik düzeyde çeşitli makaleleri ve çalışmaları bulunan Abdul Rahim QAYYUMI, Ortadoğu ülkeleri üzerine çalışmalarına devam etmektedir. Türkçenin yanı sıra İngilizce, Farsça, Urduca, Özbekçe ve Türkmence dillerini iyi derecede bilmektedir.