ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek Akit TV’de (22.01.2019)

ANKASAM Avrasya Masası Başkanı Dr. Dinmuhammed Ametbek Rusya ve Türkiye’nin Astana Süreci çerçevesinde inisiyatifi kendi ellerine alarak, Suriye Krizinde oyun kurucu olduklarını ve böylece krizin gidişatını değiştirdiklerini belirtti ve İdlib konusundaki çıkmazı 17 Eylül 2019 tarihinde Erdoğan-Putin görüşmesi çözüm getirdiği gibi Fırat’ın doğusunda da iki liderin mutabakatı çözüm geliştireceğini kaydetti.

Rusya’nın YPG ile ilişkilerinin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dönemine kadar uzandığını ve Suriye Krizi’nde de Rusya’nın YPG kartını ABD’ye kaptırmamak için bu ilişkileri devam ettirdiğini söyleyen Ametbek, “Ancak Astana Süreci çerçevesinde Türkiye-Rusya işbirliği nedeniyle Moskova’nın terör örgütü YPG konusunu gündeme getirmedi. Son gelinen noktada ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle Rusya YPG kartını oynamaya çalışacaktır.” dedi.

Dr. Ametbek Rusya’nın Suriye’deki genel politikasının ABD’nin bölgedeki istikrarsızlaştırma politikasına karşı çıkma hedefinde olduğunu belirterek bölgesel politikasında ise Türkiye ve İran gibi ülkeleri kendi tarafına çekerek ABD karşısında bir cephe oluşturmayı hedeflediğini kaydetti.

Erdoğan-Putin görüşmesiyle ilgili ise Ametbek “Rusya, Fırat’ın doğusunda Türkiye’nin kontrolündeki 30 km’lik güvenli bölgenin güneyinde kontrolü eline alarak burada YPG’nin silahsızlaştırılması konusunda sorumluluk alabilir.” dedi ve söz konusu görüşmesinin Suriye’nin geleceğini belirleyeceğini söyledi.  

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz