ANKASAM Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN Bengütürk TV’de (21.01.2019)

ANKASAM Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bölgeden çekiliyor izlenimi yarattığını ifade ederek, tampon bölge meselesiyle ilgili olarak Ankara ve Washington’un anlaşamadığını kaydetti. İki ülke arasında ortak bir terör tanımı olmadığını belirten Derman, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz.” şeklinde attığı tweeti hatırlatarak ardından gerçekleşen Erdoğan ve Trump telefon görüşmesini işaret etti. Bu olayın ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin yumuşadığını ifade eden Derman, operasyon noktasında Türkiye’nin ABD’nin söylemleriyle hareket etmediğini dile getirdi. ABD’nin çekilmesi gibi bir durumun Rusya’nın işine geleceğeini kaydeden Derman, böylelikle bölgede Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin güçleneceğini söyledi ve Rusya’nın bu durumu olumlu karşılayacağını belirtti.

Derman, Suriye’de şu an var olan rejimden birçok halkın zarar gördüğünü hatırlattı ve mevcut yönetimle buradaki siyasi sürecin devam ettirilmesinin bölge halkı için kötü anılar yaratacağı uyarısında bulundu. Rusya’nın önce kendi güvenliğini ve ticaretini düşünerek mevcut yönetimi feda etmek istemediğinin altını çizen Derman “Ancak ABD’nin terör örgütü PYD/YPG ile işbirliği yapması mı yoksa mevcut Esad yönetimi ve Rusya’nın işbirliği yapması mı derseniz Türkiye Rusya kartını kullanır. Çünkü Rusya’yla işbirliği Türkiye açısından da çok önemlidir.” dedi.

Güvenli bölgede terör noktasında anlaşıldığını belirten Derman ancak bu uzlaşıdan alınan sonucun ABD lehine mi yoksa Rusya lehine mi olacağı meselesinin tartışmalı olduğunu ifade ederek Türkiye’nin her şeyden önce güvenliğini sağlaması gerektiğini kaydetti. Derman, bölgedeki tüm terörist grupların uzaklaştırılması gerektiğini vurgulayarak Suriye’ye gelecek güvenilir bir hükümetin mülteci sorunu da dahil birçok problemin üstesinden gelebileceğini ifade etti be Türkiye ile olan meselelerin de bu bağlamda çözülebileceğini söyledi.

Öte yandan Brexit meselesine de değinen Derman, Birleşik Krallık içinde İngiltere’nin birlikten çıkma isteğinde yaşadığı sıkıntıları hatırlatarak Başbakan Theresa May’in güven oyu aldığını ancak bundan sonraki referandumda ne olacağının belli olmadığını dile getirerek uzun vadede İngiltere’nin birlikte kalmak istediğini savundu.

Son olarak Derman, Yunanistan’da Makedonya ile ilgili çıkan gösterilere değindi ve Yunanistan’ın Batı Trakya’da yaptığı hadiselerin şimdi kendi başına geldiğini ifade etti.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz