Tarih:

Paylaş:

ANKASAM Dış Politika Uzmanı Dr. Doğacan Başaran, Güney Kafkasya Merkezli Normalleşme Süreçlerini A Haber’e Değerlendirdi

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Dış Politika Uzmanı Dr. Doğacan Başaran, Güney Kafkasya merkezli normalleşme süreçlerini ve bu süreçte Türkiye’nin üstlendiği yapıcı rolü A Haber için yorumladı. Bahse konu olan değerlendirmesinde Başaran, “Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlama törenine katılması, bölgede yürütülen normalleşme süreçleri açısından sembolik olarak çok önemli. 30 yıl boyunca yürütülen işgal politikası nedeniyle dünyadan tecrit olan Ermenistan, komşularıyla normalleşirse, uluslararası toplumla da sağlıklı ilişkiler kurar.” açıklamasında bulundu.

Değerlendirmenin tamamına aşağıdaki videoya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dr. Doğacan BAŞARAN
Dr. Doğacan BAŞARAN
Dr. Doğacan BAŞARAN, 2014 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek lisans derecesini, 2017 yılında Giresun Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda sunduğu ‘’Uluslararası Güç İlişkileri Bağlamında İkinci Dünya Savaşı Sonrası Hegemonik Mücadelelerin İncelenmesi’’ başlıklı teziyle almıştır. Doktora derecesini ise 2021 yılında Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı‘nda hazırladığı “İmparatorluk Düşüncesinin İran Dış Politikasına Yansımaları ve Milliyetçilik” başlıklı teziyle alan Başaran’ın başlıca çalışma alanları Uluslararası ilişkiler kuramları, Amerikan dış politikası, İran araştırmaları ve Afganistan çalışmalarıdır. Başaran iyi derecede İngilizce ve temel düzeyde Farsça bilmektedir.