ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN Bengütürk TV’de (11.02.2019)

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur Derman Suriye meselesinde, Anayasa çalışmaları, Rusya’nın arabuluculuğu, Türkiye’nin arabuluculuğu, İran, Astana Süreci ile başlattıkları gelişmeler, Soçi görüşmeleri, çeşitli zirveler, Türkiye ziyaretleri ve özellikle bizim devlet başkanımızın Rusya’ya ziyareti, Dışişleri Bakanlığı nezdindeki ziyaretler ve Milli Savunma Bakanları nezdindeki ziyaretler ve sayın Putin’in Türkiye’yi ziyaretleri sayesinde aşağı yukarı artık çözüm noktasına girildiğini belirtti.

Derman, Rusya’nın kuzey ve güneyde yaptığı hamlelerin kuzeyden Karadeniz’i, güneyden Akdeniz’i kontrol altına alma amacı taşıdığının altını çizdi. Türkiye ve Rusya’nın Amerika’nın çekilmesi sonrası ortaya çıkan süreçte yerel hükümetle anlaşıp anlaşamama ve güvenlik konusunu görüşeceklerini ve güvenlik konusunda füzelerin de mutlaka gündeme geleceğini tahmin ettiğini söyledi. Rusya’nın oluşturulacak güvenli bölgenin Türkiye’nin yönetiminde olması konusunda ısrarcı olduğunu ancak Türkiye ve Rusya’nın terör örgütlerine bakış açılarının çok farklı olduğunu ve Beşar Esad hükümeti konusunda anlaşamadıklarını da sözlerine ekledi.

Derman Venezuela’daki siyasi gelişmelerle ilgili olarak, AB parlamentosunun aldığı Venezuela’daki seçimlerin yenilenmesine dair süre verilmesini anti-demokratik bulduğunu ve demokratik ülkelerin böyle anti-demokratik bir söylemle hareket etmelerinin rahatsız edici olduğunu söyledi. Türkiye’nin Maduro’yu desteklemezse 15 Temmuz öncesi dönemine döneceğini belirtti. Bu olayda Suriye olayında olduğu gibi Çin’in de devreye girdiğini ayrıca sözlerine ekledi.

Yunanistan başbakanının Türkiye ziyaretinin temel noktasında Ruhban Okulu’nun değil Türk Akım’ın olduğunu söyleyen Derman, bu ziyaretin arkası gelirse iyi bir adım olduğunu belirtti. Var olan meselelerin çözüme kavuşmadan Ruhban Okulu sorununun ortaya çıktığını ekledi. Türkiye’de 4.000.000 Yunanistan’da ise 70.000 Suriyelinin yaşadığını, Çipras’ın Türkiye’nin bu konuda çok büyük sorumluluklar üstlendiğinin farkında olduğunu söyledi.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz