Tarih:

Paylaş:

Çin ve Rusya dışişleri bakanları görüştü

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, salı günü Pekin’de Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü ve her iki taraf da çeşitli alanlarda pratik işbirliğini güçlendirme umudunu dile getirdi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi olan Wang, Devlet Başkanı Putin’e yeniden seçilmesi dolayısıyla tebriklerini iletti. Wang, Çin’in Başkan Putin’in liderliğinde Rusya’nın kalkınmasını ve yeniden canlandırılmasını desteklemeye devam edeceğini ve Rus halkının bağımsız kalkınma yolunu seçmesini destekleyeceğini söyledi.

Çin-Rusya ilişkilerinin küresel stratejik istikrarın korunmasında yeri doldurulamaz bir değere sahip olduğunu söyleyen Wang, “Sağlam Çin-Rusya ilişkilerinin sürdürülmesi ve geliştirilmesi, iki büyük komşu ülkenin doğal tercihidir ve iki halkın temel çıkarlarına hizmet etmektedir.” diye konuştu.

Wang, iki ülkenin kalkınma planlarının sinerjisini güçlendirmek ve çeşitli alanlarda pratik işbirliğini teşvik etmek için iki devlet başkanı tarafından varılan mutabakata uygun olarak Rusya ile birlikte çalışmaya istekli olduklarını söyledi.

Diğer yandan Rusya-Çin ilişkilerinin karşılıklı saygı, eşit işbirliği ve güvenilir diyaloğa dayandığını kaydeden Lavrov, “Rusya, Tek Çin ilkesine bağlıdır ve Çin’le birlikte çalışarak üst düzey yakın temasları sürdürmeye ve ekonomi, ticaret ve diğer alanlarda pratik işbirliğini derinleştirmeye hazırdır.” ifadelerini kullandı.

https://english.news.cn/20240409/2a2499765b2545f3bfc8d000724ab09e/c.html