Tarih:

Paylaş:

ABD, İngiltere ve Avustralya, AUKUS’un İkinci Sütunu çerçevesinde Japonya’yla işbirliği yapmayı değerlendiriyor

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Savunma bakanları, pazartesi günü yaptıkları ortak açıklamada ABD, İngiltere ve Avustralya’nın üçlü AUKUS güvenlik paktının gelişmiş kabiliyet projelerinde Japonya ile işbirliğini değerlendirdiklerini ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile İngiliz ve Avustralyalı mevkidaşları sırasıyla Grant Shapps ve Richard Marles, AUKUS İkinci Sütunu çerçevesinde Japonya ile işbirliğini değerlendirdiklerini açıkladılar.

Çin’in bölgesel etkisine karşı koymak amacıyla Eylül 2021’de başlatılan AUKUS iki temel sütundan oluşuyor. Birinci Sütun, Avustralya’nın konvansiyonel silahlara sahip, nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar edinmesini desteklerken, İkinci Sütun kuantum bilişim, yapay zeka ve hipersonik gibi yüksek teknoloji alanlarında işbirliğini amaçlıyor.

Açıklamada, “Japonya’nın güçlü yönlerini ve her üç ülkeyle olan yakın ikili savunma ortaklıklarını göz önünde bulundurarak, AUKUS İkinci Sütun projelerinde Japonya ile işbirliği yapmayı düşünüyoruz” denildi.

Austin, Shapps ve Marles ayrıca “benzer düşünen ortakları İkinci Sütun çalışmalarına dahil etmenin, bölgesel istikrarı desteklemek için gelişmiş kabiliyetler sunma ortak hedefini güçlendireceğine” olan güvenlerini de vurguladılar.

https://en.yna.co.kr/view/AEN20240409000200315?section=national/defense