Tarih:

Paylaş:

Gürcistan Parlamento Başkanı ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı görüştü

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Gürcistan Parlamento Başkanı Şalva Papuaşvili, salı günü Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ile iki ülke arasındaki ilişkileri görüşmek üzere bir araya geldi.

Gürcistan Parlamentosu’ndan yapılan açıklamaya göre; yetkililer, üst düzey ziyaretlerin önemine dikkat çekerek siyasi düzeydeki ilişkileri “olumlu” olarak değerlendirdi.

Toplantıda ticaret, ekonomi, parlamenter kurumlar, ulaştırma, enerji, turizm ve kültür alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesi için elde edilen başarılar ve beklentiler vurgulandı.

Taraflar ayrıca uluslararası ulaştırma ve transit koridorlarındaki işbirliğini de ele alarak Afganistan ve Güney Asya ülkelerini karayolu ve demiryoluyla Avrupa’ya bağlayan Lapis Lazuli ticaret rotasına ve Çin, Kazakistan, Hazar Denizi, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye ve Karadeniz üzerinden Avrupa’ya uzanan Trans-Hazar Uluslararası Ulaştırma Rotası’na dikkat çekti.

Yetkililer ayrıca Azerbaycan’dan Avrupa’ya yeşil enerji ulaştıracak yeni bir iletim yolu olan Karadeniz Denizaltı Elektrik Kablosu Projesi’ne de dikkat çekerken Meredov, Gürcistan’ın bu çabadaki “stratejik rolüne” dikkat çekti.

Türkmenistan’ı uluslararası platformlarda destekledikleri için Gürcü tarafına teşekkür eden Meredov, Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne “kesin” desteğini teyit ederken, taraflar ayrıca bölgesel barış ve istikrarın önemini vurguladı.

https://agenda.ge/en/news/2024/38617#gsc.tab=0