Tarih:

Paylaş:

Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ANKASAM’da “Kassym-Jomart Tokayev’in Ulusa Seslenişi” Konulu Konferansta Konuştu

Benzer İçerikler

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nin 07.09.2021 tarihinde düzenlemiş olduğu, Kassym-Jomart Tokayev’in Ulusa Seslenişi üzerine organize edilen etkinlikte, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal SaparbekulyKazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in Ulusa Seslenişi: Sistemli Reformlara Devam” başlıklı konuşma yaptı.

Büyükelçi Saparbekuly , Tokayev’in ulusa sesleniş konuşmasında yer alan hedeflere değindi:

– İnşallah Kazakistan ve Türkiye bağlamında bu Türk jeopolitiği yeni uluslararası sistemde çok güçlü bir şekilde yer alacak.

– Yeni dünya düzeninde Kazakistan olarak çevremizde ortak coğrafyamızla birlikte daha güçlü şekilde yer alacağız.

– Kazak dilinin devlet dili olarak her alanda bilimsel ekonomik olarak devlet diline dönüşmesi için çalışanlar devam etmektedir.

Saparbekuly, Türk yatırımcı ve iş insanlarına Kazakistan ile ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi için çağrı da yaptı.

– Kazakistan altın uranyum açısından dünya rezervi olarak dünya sıralarında yer almakta. Hem bu mevcut yatırımcılarımız üretim kapasitesini genişletmesi açısından önemli görüyorum.

Konferansta konuşan ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol da iki ülke arasındaki iş birliğine vurgu yaptı:

– Biz ulu bozkırın çocuklarıyız bozkır eşittir bağımsızlık o yüzden bugün tekrar bir kez daha bağımsızlığımıza göz dikenlere karşı bu bozkır ruhu bir kez daha önem kazanmış vaziyette.

Etkinlikte Kazakistan‘ın dünyadaki konumuna dikkat çekildi. Ayrıca Ankara ve Nur-Sultan arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi yönünde mesajı verildi.