Tarih:

Paylaş:

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Japonya Büyükelçisi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, ikili ilişkilerin geliştirilmesinde parlamenter diplomasinin önemine dikkat çekti.

Raşid Meredov, 7 Kasım 2023 tarihinde Aşkabat’ta Japonya’nın yeni atanan Büyükelçisi Sasaki Hiroshi ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı, yabancı diplomatın güven mektubunu kabul etti ve atanmasından dolayı kendisini tebrik etti.

Bakan, Türkmenistan ile Japonya arasındaki siyasi, ticari ve ekonomik, kültürel ve insani alanlardaki işbirliğinin yüksek dinamiğini vurguladı. Rashid Meredov, etkili ilişkilerin temelinin en üst ve üst düzeylerde düzenli siyasi diyalog olduğunu belirtti.

Türkmen üst düzey diplomat ayrıca, devletlerarası ortaklığın genişletilmesinde parlamenter diplomasinin önemli rolüne dikkat çekti. Bu bağlamda Raşid Meredov, Türkmen halkının Ulusal Lideri, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un geçen yıl Eylül ayında Japonya’ya yaptığı ziyaretin sonuçlarına dikkat çekti.

Diplomatlar mevcut ikili gündemi ele aldılar, mevcut durum ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi için beklentiler hakkında görüş alışverişinde bulundular. Muhataplar ayrıca “Orta Asya+Japonya” diyaloğu formatı da dahil olmak üzere uluslararası ve bölgesel örgütler çerçevesinde verimli etkileşime odaklandılar.

Siyasetçiler, enerji, ulaştırma, iletişim, sanayi, tarım, çevre koruma, kültür, bilim, eğitim ve Türkmenistan’da Japon dilinin öğrenilmesi alanlarında daha fazla işbirliği için öncelikleri de belirlediler.

https://sng.today/ashkhabad/32793-v-mid-turkmenistana-sostojalas-vstrecha-s-poslom-japonii.html